Jazda rowerem MTB to wszechstronne, szerokie doświadczenie. Pozwala poznawać teren na wiele sposobów. Eksplorujemy świat bliżej niego, doświadczając jego wszelkich nierówności. Dobry kolarz MTB poradzi sobie na większej wyprawie. E-bike MTB pozwoli rozwinąć swoje możliwości i wykorzystać je na zbudowanie fizycznej swobody w tym, jak będziecie jeździć. Warto spróbować. A dlaczego? O tym niżej.
Spis treści
Nowoczesne rozwiązania. Jak odpowiedni rower MTB wspomaga nas na trasie?
Wspomaganie elektryczne w rowerze MTB to zupełnie inna jakość i doświadczenie niż w rowerze miejskim czy trekkingowym. Przede wszystkim dlatego, że teren pozostaje tak samo trudny, a pomoc ze strony watogodzin kieruje się na rzeczywiste wspomaganie naszej ciężkiej harówy na ekstremalnych podjazdach. W tym kierunku idzie większość rozwiązań – dobrze wyposażony rower górski jest narzędziem, którym miłośnik jazdy MTB eksploruje świat. Często w ekstremalnie wymagającej skali.
Rozwiązania proponowane przez producentów silników i baterii współgrają tu z imponującym postępem w dziedzinie konstruowania ram. Użycie włókien węglowych i innych lekkich, wytrzymałych materiałów pozwoliło obniżyć masę – waga roweru eMTB znacząco spada w porównaniu do poprzednich lat. Wraz ze wzrostem mocy silników urosły też możliwości. Możemy jechać w trudniejszy teren bez obawy, że nas skrajnie wyczerpie, brać ile można na szlakach, singletrackach i pętlach XC nie tracąc energii. Ten rozwój się nie zatrzymuje – tak jak kiedyś nikt nie brał rowerów elektrycznych poważnie, tak dziś są one jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rowerowego przemysłu.
Większy zasięg – więcej okrążeń
Wspomaganie elektryczne określane jest przez zasięg – to jeden z podstawowych parametrów, jakie bierzemy pod uwagę przy zakupie. Nowoczesne pomysły to lekkie silniki z wykorzystaniem polimerów i baterie, których standard to obecnie 610-750 Wh. Jak to przekłada się na pracę, jaką wykonuje typowy miłośnik jazdy MTB? Może zrobić więcej rund na wybranej przez siebie trasie. Wsparcie baterii sprawia, że nie traci on sił w kluczowych momentach – głównie w ostatniej fazie treningu, gdzie często zmęczenie przenosi się na mniejszą koncentrację i co za tym idzie łatwiejszą drogę do upadku. Większa ilość rund to lepsza technika a w aspekcie fizycznym rozłożenie sił na dłuższy okres.
Sprawdź nasz kalkulator zasięgu baterii w rowerze elektrycznym!
Nie marnujesz tyle energii
Straty energii są na rowerze MTB znacznie bardziej niebezpieczne niż się wydaje. Pojawiają się też bardziej gwałtownie i często znajdują nas na trudniejszym momencie treningu. Podstawowe techniki jazdy uczą jak rozsądnie dysponować siłami, ale rzeczywistość bywa przewrotna. Obecność dodatkowej energii z silnika pozwala mądrzej rozkładać siły i planować trening „pod kreskę”, to jest, zakładając większe zmęczenie niż na klasycznym rowerze. Możesz jeździć dość intensywnie, mając większy zapas sił pozwalający na bezpieczne zakończenie treningu.
Przeciwnicy rowerów elektrycznych powiedzą, że budowanie siły na eMTB będzie dzięki nim dłuższe, ale to nie do końca prawda. O ile wykorzystujemy wspomaganie elektryczne do wydłużania jednostek treningowych, to naturalną konsekwencją jest ich liczebne zwiększenie. Mówiąc wprost, chce się nam jeździć, bo się tak nie męczymy, więc jeździmy częściej, bo to dla nas przyjemne. A siła i technika będą budować się w podobnym tempie. Zwłaszcza że podczas jazdy „dźwigamy” też więcej kilogramów.
Nie ma lekko – jutro do pracy!
Wielu wskazuje na zalety wspomagania elektrycznego – komfort jazdy jest o wiele większy. Spójrzmy też na inne aspekty, które miłośnik jazdy MTB dostrzeże później lub wyraźniej. Jazda rowerem elektrycznym MTB pozwala na dłuższe zachowanie koncentracji – mówiliśmy o tym wyżej. Lepsza koncentracja to mniej wypadków i urazów – a więc dłużej i lepiej jeździmy na rowerze. Wielu z nas nie jeździ profesjonalnie i zwyczajnie zarabia na życie – wspomaganie elektryczne pozwala cieszyć się jazdą częściej poprzez mniejszą kontuzyjność i zmęczenie. Daje to nam także swobodę w codziennym życiu, a częstsza jazda nie odbija się, na których możliwościach potrzebujemy w pracy. Tak więc rower elektryczny pozwala korzystać z treningów częściej i ma mniej obciążający wpływ na nasze zdrowie i codzienność.
Mogę więcej – czyli dlaczego warto w to inwestować?
Posłużmy się prostym przykładem – jeździmy długie zjazdy, zależy nam na podnoszeniu umiejętności i techniki zjazdu. Konstrukcja roweru MTB nie ma dla nas tajemnic, ale waga roweru zawsze obniża nam komfort jazdy zwłaszcza gdy po zjeździe chcemy z powrotem znaleźć się na starcie. Silnik elektryczny wspomaga nas podczas podjazdu. Nie tracimy sił, choć pedałować przecież musimy – więc i tak tę siłę budujemy. Niemniej na starcie drugiej rundy jesteśmy mniej zmęczeni i bardziej skoncentrowani – możemy przejechać ją lepiej i dokładniej, co więcej lepiej koncentrujemy się na jej aspektach i uwalniamy głowę od kolejnego podjazdu.
Zobacz również: Chiptuning roweru elektrycznego – na czym polega i jak dobrać odpowiedni chip do swojego e-bike’a? [KONFIGURATOR]
Także w enduro czy XC, gdzie modele rowerów MTB z napędem elektrycznym znalazły już swoje grono wielbicieli, mamy szansę na lepszą jazdę. Wspomaganie poprze nas na najtrudniejszych nawierzchniach – a nowoczesne silniki rozprzęgają się podczas zjazdu, byśmy mogli pracować korbami i nie zrobili sobie krzywdy. Po wszystkim możemy po prostu pojechać do domu, uśmiechnąć się i myśleć o kolejnym treningu, oczywiście tuż po naładowaniu baterii.
Lepszy rowerzysta MTB – czy wspomaganie jest dla Ciebie?
Jeśli chcesz trenować więcej i pracować nad techniką, wbrew pozorom rower elektryczny MTB jest świetnym rozwiązaniem. Pod warunkiem poświęcenia mu odpowiedniej pracy i wysiłku możesz rozwinąć się tam, gdzie musiałeś skupiać się na czym innym. Przejedziesz więcej rund, ale zrobisz to także częściej i będziesz mniej zmęczony – a zatem nabierzesz więcej chęci. I tak w kółko – oczywiście rowerowe.