Balans między przeładowaniem informacyjnym a funkcjonalnością to niezwykle istotny aspekt rozwoju nowoczesnej rowerowej elektroniki. Bosch Kiox 300 i Kiox 500 to jedne z najlepszych przykładów takiego balansu, którego benefity spożytkujemy jako użytkownik końcowy. Poznajmy więc te dwa nowe elementy rowerowego krajobrazu rozwoju przemysłu e-bike.
Spis treści
Co nowego mają do zaoferowania wyświetlacze Kiox?
Kiox 300 i Kiox 500 to rozwinięcie wcześniejszych modeli wyświetlaczy Bosch. Nowe wersje oferują bardziej zaawansowaną funkcjonalność, lepszą ergonomię oraz szerszą integrację z aplikacją eBike Flow. W porównaniu z poprzednikami wyróżniają się większą powierzchnią ekranu, wyższą rozdzielczością, intuicyjnym sterowaniem oraz możliwością dostosowania widoku do indywidualnych preferencji.
Kiox 500 to model z większym ekranem (2,8 cala), który jest czytelniejszy w każdych warunkach – nawet w ostrym słońcu czy podczas deszczu. Kiox 300 natomiast zachowuje kompaktowe rozmiary, idealne dla rowerzystów preferujących minimalistyczne podejście. Oba wyświetlacze są częścią systemu Bosch Smart System, co oznacza pełną kompatybilność z nowymi jednostkami napędowymi i bateriami marki.
Funkcje i szczegóły w nowych wyświetlaczach Kiox 300 i 500
Nawigacja
Jedną z najważniejszych funkcji, która została udoskonalona w nowych wyświetlaczach, jest nawigacja. Dzięki połączeniu z aplikacją eBike Flow, użytkownik może łatwo zaplanować trasę i przesłać ją na wyświetlacz. Obsługiwany jest format .gpx, więc trasy możemy planować w ulubionych aplikacjach. W Kiox 500 trasa wyświetlana jest w sposób bardzo przejrzysty – z zakrętami, dystansem i orientacją w czasie rzeczywistym. Nawigacja działa płynnie, a ekran dobrze reaguje na zmiany kierunku i aktualizacje tras.
Kiox 300 również wspiera prowadzenie po trasie, choć ze względu na mniejszy ekran, wyświetlane dane są bardziej zwięzłe. Oba modele oferują wskazówki „turn-by-turn” oraz automatyczne przeliczanie trasy w przypadku zboczenia z wyznaczonego kursu. Wszystko działa dość płynnie, choć na pewno zyska jeszcze w toku aktualizacji – tak dzieje się z większością nawigacji i komputerów rowerowych od Wahoo po Garmina.
Dane przejazdu
Zarówno Kiox 300, jak i 500 dostarczają rozbudowane informacje dotyczące przejazdu. Na ekranie można sprawdzić prędkość, dystans, poziom naładowania baterii, moc wspomagania, kadencję, tętno (po połączeniu z odpowiednim czujnikiem) oraz szereg innych danych. Wyświetlacze Bosch oferują także wykresy ilustrujące obciążenie silnika i wysiłek rowerzysty – to szczególnie cenne podczas treningu. Równocześnie możemy też monitorować zużycie baterii i nasz wysiłek, co sprawia, że łatwiej nam na bieżąco reagować na poziom naładowania i własne potrzeby.
Kiox 500, dzięki większej powierzchni, pozwala na jednoczesne wyświetlanie większej liczby parametrów. Widoki są przełączane intuicyjnie za pomocą pilota LED Remote lub Mini Remote, a ekran reaguje błyskawicznie i bez opóźnień.

Konfiguracja wyświetlacza
Nowe Kiox’y oferują szerokie możliwości personalizacji. Użytkownik może ustawić układ ekranów zgodnie ze swoimi preferencjami, wybierając, które dane mają być widoczne na głównym ekranie jazdy, a które w zakładkach. Proces ten odbywa się za pomocą aplikacji eBike Flow, w której z łatwością można przeciągać i upuszczać różne moduły informacyjne. Bosch trochę podpatrzył ten patent u konkurencji – wskazalibyśmy tu Wahoo z jego intuicyjnym menu, choć te elementy pojawiały się także w Cycplusach czy Karoo. Jednym słowem, co w aplikacji – to na ekranie. Dzięki tej elastyczności, rowerzyści mogą stworzyć interfejs idealnie dopasowany do ich stylu jazdy – czy to sportowej, miejskiej, czy trekkingowej.
eBike Lock
Funkcja eBike Lock to jedno z zabezpieczeń, które doceni każdy właściciel elektrycznego roweru. Po aktywacji tej funkcji poprzez aplikację eBike Flow, silnik roweru nie uruchomi się bez wcześniejszego połączenia z autoryzowanym smartfonem. To swoista „elektroniczna blokada zapłonu”, która skutecznie zniechęca potencjalnych złodziei. W modelach Kiox 300 i 500 eBike Lock działa to dość płynnie i bez opóźnień. Wystarczy zbliżyć się do roweru z telefonem, aby system automatycznie go rozpoznał i odblokował wspomaganie, nie ma tu potrzeby wielostopniowej weryfikacji. W połączeniu z dobrym zabezpieczeniem fizycznym możemy zyskać naprawdę rewelacyjny poziom zabezpieczenia roweru elektrycznego.
Wybór trybu jazdy
Nowe wyświetlacze Bosch Kiox dają pełną kontrolę nad wyborem trybu jazdy. Użytkownik ma do wyboru standardowe tryby: Eco, Tour, Sport, Turbo, a także tryb eMTB lub Tour+, w zależności od rodzaju napędu i konfiguracji roweru. Tryby te można w niektórych przypadkach modyfikować za pomocą aplikacji, dopasowując poziom wspomagania do własnych potrzeb. Każdy z trybów można zmodyfikować tak, by idealnie pasował pod nasze nogi i potrzeby. Zmiana trybu odbywa się za pomocą pilota LED Remote lub Mini Remote z ergonomicznie rozmieszczonymi przyciskami i sygnalizacją świetlną. Kiox natychmiast wyświetla informację o wybranym trybie oraz aktualnym poziomie wspomagania.
A co w aplikacji eBike Flow?
Aplikacja eBike Flow to nieodłączny element nowego systemu Smart System Bosch. To tutaj odbywa się konfiguracja wyświetlacza, planowanie tras, zarządzanie aktualizacjami oprogramowania i synchronizacja danych. Aplikacja pozwala również na analizę historii przejazdów, śledzenie postępów i dostosowanie ustawień silnika. Jedną z ciekawszych funkcji jest możliwość przypisania różnych profili jazdy – np. miejskiego i terenowego – i łatwego przełączania się między nimi. eBike Flow automatycznie synchronizuje się z Kiox 300 i 500, co zapewnia płynność działania całego systemu.
Rowery z nowymi modelami wyświetlaczy Bosch Kiox
Bosch Kiox 300 i 500 nie są zarezerwowane tylko dla topowych modeli, choć to właśnie w nich najczęściej znajdziemy te zaawansowane wyświetlacze. Poniżej kilka przykładów:
Topowy rower górski z pełnym zawieszeniem, wyposażony w silnik Bosch Performance Line CX i wyświetlacz Kiox 500. Idealny do jazdy w górach i trudnym terenie.
E-rower szosowy z systemem Smart System i Kiox 300. Świetny wybór dla rowerzystów szukających komfortu i zasięgu w długich trasach.
Wszechstronny rower trekkingowy z napędem Bosch i wyświetlaczem Kiox 300, wyposażony w błotniki, oświetlenie i bagażnik – gotowy na dalekie wyprawy.

Zmiana przełożeń
W rowerach z nowym systemem Bosch zmiana przełożeń może odbywać się klasycznie – za pomocą manetki – lub elektronicznie, jeśli rower wyposażony jest w automatyczny system zmiany biegów, np. Enviolo czy Rohloff E-14. Wyświetlacze Kiox umożliwiają monitorowanie aktualnie używanego przełożenia oraz – w przypadku automatyki – ustawienie preferowanej kadencji. To kolejna funkcja podnosząca komfort jazdy – rower sam dostosowuje przełożenie do warunków terenowych i stylu jazdy użytkownika, odciążając go z konieczności ciągłego manewrowania manetką.
E-bike staje się więc inteligentny i wykonuje kolejny krok w kierunku stania się rowerem typu „smart e-bike”. System oczywiście „umie” się pomylić i nie zawsze działa idealnie, ale w większości przypadków trafia z przełożeniem i wspomaganiem tak, by spełniać nasze wymagania. Funkcjonalność tej umiejętności docenimy choćby na singletrackach czy w trudnym terenie, gdzie nieczęsto mamy czas na odpowiednią koordynację ruchów, z kolei na szosie czy w trekkingu możemy rozsądniej gospodarować siłami i zasobem baterii elektrycznej. Wszystko to wydłuża zasięg i sprawia, że rower staje się bardziej efektywny.
Bosch Kiox – system wyższej inteligencji roweru elektrycznego
Nowe wyświetlacze Bosch Kiox 300 i Kiox 500 to prawdziwy krok naprzód w świecie e-bike’ów. Dzięki rozbudowanym funkcjom, personalizacji, intuicyjnej obsłudze i pełnej integracji z aplikacją eBike Flow, oferują użytkownikom maksymalną kontrolę i wygodę. To rozwiązania, które sprawdzą się zarówno u zaawansowanych entuzjastów, jak i tych, którzy po prostu chcą cieszyć się jazdą bez zbędnych komplikacji. Upraszczają to, co powinno być proste, a skomplikowanymi rzeczami zajmują się bez naszej ingerencji. Świetny design, doskonała ergonomia i przemyślana funkcjonalność – tak powinno to naprawdę wyglądać.