Obok tych zalet jakie wymieniliśmy, pojawiają się oczywiście pytania i wątpliwości – jaki rower elektryczny dla seniora będzie najlepszy? Jaki rower elektryczny wybrać? Czy obsługa nie będzie zbyt problematyczna? Czy senior poradzi sobie z serwisowaniem e-bike’a? Na wszystkie te pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.
Korzyści z roweru elektrycznego dla seniorów
Solidność napędu elektrycznego pozwala seniorom korzystać z dobrodziejstw jazdy na rowerze w ogóle. Jest to niemal idealny rodzaj wysiłku, jaki można zaproponować osobom starszym bez narażania ich na kłopoty zdrowotne. Rower elektryczny umożliwia łatwiejsze zajęcie pozycji i jazdę w bardziej wyprostowanej postawie – dzięki wspomaganiu nie wymusza bardziej aerodynamicznej konfiguracji. Można siedzieć relatywnie prosto, co jest mniej uciążliwe dla kręgosłupa i pleców. Samo wspomaganie pozwala też na mniejsze obciążenie aparatu ruchowego – mięśnie, ścięgna i stawy narażone są na mniejsze siły. Także geometria pomaga – niska rama to wygodne zsiadanie.
A jednocześnie przy tym wszystkim senior cały czas jednak ten wysiłek podejmuje, rusza się, ćwiczy – zatem: korzystają jego serce, płuca, układ krwionośny, do organizmu spływają korzystne endorfiny, zmniejsza się stres. Wychodzi na świeże powietrze i zażywa ruchu – czy ktoś już znalazł taką pigułkę? Nie? Świetnie, bo jej nie ma – ta jest najlepsza. Dzięki rowerowi można być znów społecznym, spotykać innych ludzi, wyjechać na zakupy i na ryneczek napić się kawy.
Rower elektryczny w tym wymiarze czyni nas na powrót pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Słynne Pawlakowe „Jeszcze we mnie krew nie zastygła..!” nabiera tu zupełnie nowego, pełnego, ciepłego znaczenia. I jak możemy negować rower elektryczny wśród młodych, zdrowych i sprawnych ludzi (choć i od tego odchodzimy), tak dla tych ciut starszych będzie to idealne narzędzie przeciw wykluczeniu – fizycznemu, społecznemu, mentalnemu. Ten ekologiczny środek transportu to dla starszych aktywny styl życia i sposób na dbanie o zdrowie seniorów.

Jakie cechy roweru elektrycznego są ważne dla seniora?
Rower elektryczny dla seniora nie będzie z definicji maszyną wyczynową, ale z drugiej strony potrzebny jest szereg cech, które będą maksymalizować prostotę jego użytkowania. Oraz oferować odpowiednie wsparcie. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?
Geometria. Możliwie zbliżona do roweru miejskiego, z możliwie niskim przekrokiem. Ułatwi zsiadanie i wsiadanie, pozwoli zachować wyprostowaną pozycję. Ta z kolei minimalizuje obciążenie kręgosłupa i pleców. Ma też praktyczny wymiar – ułatwia patrzenie dookoła.
Silnik. Obecnie można już spotkać rowery elektryczne z silnikiem centralnym w geometrii roweru miejskiego. To idealne położenie jednostki napędowej, bo blisko środka ciężkości. Do tego dużo efektywniejsze niż napędy w piastach. Jeśli wybierzemy te drugie, warto brać pod uwagę markowe rozwiązania. To zawsze duża kompatybilność i łatwiejsze serwisowanie. Marka silnika? Warto szukać tych uznanych – Bosch, Yamaha, Shimano. Renomę zdobył też Bafang. Moc 250 W stała się dość powszechnym parametrem. Odpowiednia bateria powinna mieć tyle energii, by senior mógł swobodnie zaplanować swoje przejazdy bez ryzyka rozładowania.
Wyposażenie. Wygodna kierownica, bagażnik, oświetlenie, dobrane ogumienie i odpowiedni dobór siodła mogą bardzo podnieść komfort korzystania z roweru elektrycznego. Pamiętajmy tylko o tym, aby zbyt drastycznie nie podnosić wagi ogólnej. Szczególną uwagę warto zwrócić na siodło – szersze, miękkie będzie dla seniora lepszym rozwiązaniem. Wybieramy akcesoria przyjazne dla zdrowia. Współczesne rowery elektryczne dla seniora to także amortyzowany widelec, czytelny wyświetlacz LCD, wygodne siodełko i duży komfort jazdy.
Zasięg roweru elektrycznego. Przy obecnych silnikach – idealny rower elektryczny dla seniora osiąga do 100 km zasięgu.
Przeczytaj również – Ubezpieczenie roweru elektrycznego – czy warto?
Czy rower elektryczny jest bezpieczny dla osoby starszej?
Mówi się, że okrętów nie buduje się by stały w portach. Tak samo jest z rowerami – zawsze istnieje pierwiastek niebezpieczeństwa. Ale ze swojej strony możemy zrobić dużo, by go uniknąć. Czy senior powinien obawiać się jazdy na rowerze elektrycznym? Absolutnie nie, jeśli w ogóle poruszał się na rowerze. Nauka jazdy jest tu przyjemnością, bo przypominamy, rower elektryczny przecież nie jeździ sam, a tylko pomaga nam w pedałowaniu. Również położenie silnika – albo na osiach, albo w supporcie – sprzyja zachowaniu środka ciężkości. Jazda rowerem elektrycznym nie różni się więc w sposób drastyczny od normalnego pedałowania. A regularna jazda rowerem sprzyja zachowaniu zdrowia.
Nie będzie takiej sytuacji, że rower elektryczny będzie jechał, gdy senior zacznie hamować. Żaden nowoczesny silnik nie stworzy nikomu tak kłopotliwej sytuacji. Nawet przy ustawieniu maksymalnego wspomagania bez pedałowania silnik nie pracuje. Także rower z rozładowaną baterią jest w stanie dalej się poruszać. Dobry rower elektryczny dla seniora jest też przyjazny w obsłudze i nie stwarza kłopotów w serwisie. Zwracajmy uwagę na zastosowane komponenty – markowa przerzutka, tarczowe hamulce i odpowiednie ogumienie to małe pierwiastki, które składają się na skuteczną całość. W wypadku osób starszych ma to przecież szczególne znaczenie.

Jaki rower elektryczny jest najłatwiejszy w obsłudze?
Osoby starsze mają problemy z nowoczesnymi technologiami. Wie to doskonale każdy, kto próbował babci zainstalować skype na telefonie. Czy zatem rower elektryczny nie jest zbyt dużym wyzwaniem dla seniorów? Z pewnością nie, o ile wybierzemy mądrze.
Poziom skomplikowania rowerów elektrycznych rośnie wraz z ich specjalizacją. Trudno, aby senior wziął się za downhill połączony z ekstremalnym enduro – chociaż może jeśli tylko chce. Niemniej będziemy tu celować w rowery pozbawione zawieszenia, najlepiej z zaawansowanym silnikiem centralnym i baterią zintegrowaną w obudowie. Minimalizuje to problemy, ułatwia obsługę, a silniki centralne są najczęściej wysokiej jakości. Również konserwacja takich rowerów, gdzie przewody i połączenia elektryczne są ukryte i dobrze izolowane od warunków zewnętrznych, jest w zasadzie identyczna jak w rowerach klasycznych, analogowych. Dobry rower elektryczny dla seniora to także wygodna i ergonomiczna elektronika. Obecne sterowniki mają najczęściej niewiele przycisków funkcyjnych, a wyświetlacze są duże, wyraźne i nie przesadzają z natłokiem informacji wyświetlanych na panelu.
Sumując te ważne cechy, możemy wskazać na:
- prosty, markowy silnik centralny lub w piaście;
- rama pozbawiona amortyzacji, względnie z przednim amortyzatorem;
- bateria integrowana w obudowie lub mocowaniu;
- możliwie dobrze ukryte połączenia elektryczne;
- proste sterowniki i czytelne panele.
Zobacz także – Dlaczego warto wybrać ebike’a? Zalety i wady rowerów elektrycznych
Rodzaje rowerów elektrycznych dla seniorów – który model wybrać?
Rower elektryczny dla osoby starszej musi spełniać kilka podstawowych kryteriów, o jakich pisaliśmy wyżej. Pamiętajmy jednak, że dobrać go musimy w zależności od możliwości danej osoby. Jego fizyczne parametry muszą odpowiadać zdolnościom cyklisty – a w wypadku osoby starszej nie tylko wytrzymałości i siły, ale także wygody w siadaniu, zsiadaniu, umiejscawianiu ewentualnego bagażu. Dodatkowo ważne jest bezpieczeństwo i solidność przyjętych rozwiązań. Oto kilka propozycji rowerów dla seniora.
Winora Tria 10 Monotube – 11300 zł

Bardzo solidny rower miejski. Oraz idealny rower elektryczny dla seniora. Nowoczesny silnik Bosch z serii Performance i bateria PowerTube o pojemności 500 Wh. Doskonały napęd i hamulce hydrauliczne Shimano, do tego komplet oświetlenia i świetne ogumienie Schwalbe. Topowy wybór na długi czas.
Cannondale Mavaro Neo SL 1 – 6300 zł

Świetny model Cannondale do miasta – solidny silnik Bafang, bateria 360 Wh, amortyzowany przód. Komplet oświetlenia, bagażnik, błotniki, wyświetlacz. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Idealny dla seniora dzięki doskonałej geometrii.
Haibike Trekking 4 Mid – 10000 zł

Bardzo mocny rower elektryczny turystyczny, którym senior będzie mógł swobodnie podróżować na dalsze dystanse. Doskonały silnik Yamahy, bateria InTube 500 Wh, amortyzowany przód. Hydrauliczne hamulce tarczowe, doskonały napęd, bagażnik, oświetlenie i błotniki w komplecie. Rama z aluminium i obniżony przekrok. Wygodny i komfortowy!
Romet e-Legend – 4000 zł

Najtańsza, ale bardzo ciekawa propozycja. Rodzimy producent oferuje nam silnik Bafang w tylnej piaście, a bateria mieści się w zintegrowanym tylnym bagażniku i ma pojemność 540 Wh. Rower ma prostą konstrukcję, oparto go o osprzęt Shimano i hamulce typu V-brake.
Rower elektryczny dla seniora – radość dla wszystkich, wszystko dla radości
Możliwość uprawiania ukochanej pasji nawet przy pewnych ograniczeniach ruchowych, także tych występujących z racji nieubłaganego wieku to ogromna radość. I wpływa ona bezpośrednio na jakość życia – pomaga rozładować stres, daje benefity wynikające z uprawiania sportu, przeciwdziała społecznemu i po części komunikacyjnemu wykluczeniu. Rower elektryczny dla seniora jest jak nowy oddech – warty poświęcenia mu uwagi. E-bike w rękach seniora to jego uśmiech, zdrowie i pogoda ducha. Dlatego ze wszech miar polecamy takie rozwiązanie. I służymy pomocą w jego doborze. Zapraszamy! Świat rowerów elektrycznych stoi dla seniora otworem – odpowiedni model roweru pozwoli cieszyć się życiem. A to zawsze jest warte wysiłku i ceny.
Sprawdź również nasz kalkulator zasięgu baterii w rowerze elektrycznym.