Dołącz do nas

Co chcesz znaleźć?

Akcesoria

Jakie oświetlenie do roweru elektrycznego wybrać – na co zwracać uwagę i dlaczego nie warto kupować tanich akcesoriów

Oświetlenie do roweru elektrycznego to szerokie zagadnienie wymagające nieco innego podejścia niż w przypadku normalnego roweru. Tu obecność dodatkowego źródła energii generuje nam dodatkowe możliwości, ale i ograniczenia, których musimy być świadomi. Oświetlenie rowerowe 36 V czy 48 V korzystające z tego samego źródła energii co silnik, będzie w naturalny sposób odbierać mu część zasilania. Z drugiej strony właśnie bateria pozwala montować oświetlenie do roweru elektrycznego pozbawione wewnętrznych akumulatorów, a więc lżejsze i bardziej kompaktowe. Rynek już się do tego dostosował. Mamy duży wybór markowych rozwiązań, bez potrzeby uciekania się do kompromisów. Lampa do roweru elektrycznego przestała być pomysłem – stała się rzeczywistością.

Oświetlenie do rowerów elektrycznych

Szybki i nieco cięższy rower elektryczny powinien być bardzo widoczny. To kwestia bezpieczeństwa i potrzeb. Dobre, solidne oświetlenie dedykowane do rowerów elektrycznych warte jest zainwestowania odpowiedniej sumy – pośrednio przyczynia się do poprawy ich bezpiecznego użytkowania. Dlatego dziś podpowiemy, jakie oświetlenie tego typu będzie dla Waszych e-bike’ów idealne i właściwe. Tekst pomoże Wam w wyborze odpowiedniego modelu.



Dlaczego nie warto oszczędzać przy zakupie dobrego oświetlenia do e-bike’a?

Z kilku powodów markowy produkt, jaki sobie w tym wypadku fundujemy, bardzo istotnie odbije się na korzyściach. Dobre oświetlenie do roweru elektrycznego nie musi być horrendalnie drogie – tak z drugiej strony – ale jakość wymaga odpowiednich funduszy. Dlaczego warto ponieść taką inwestycję? Z dwóch ważnych powodów. Pierwszy to oczywiście bezpieczeństwo nasze i innych. Nasze – bo oświetlamy drogę, dukt leśny, ścieżkę rowerową i to tak, że widzimy absolutnie tyle, by jechać w sposób w pełni bezpieczny. Kontrolujemy kierunek i prędkość. Innych – bo nas widzą. Nie martwimy się, czy z tyłu jesteśmy widoczni, czy z przodu nas ktoś widzi, jadąc naprzeciw.

Drugi powód – odpowiednia konstrukcja oświetlenia sprawia, że lampka do roweru elektrycznego nie pochłonie baterii w miażdżącym tempie. Na początku możemy tego nie dostrzegać, ale wpływ oświetlenia na poziom zużycia baterii powinien być znikomy bądź mocno zminimalizowany. Dobrze dobrane komponenty użyte do produkcji oświetlenia, niskostratne przekazywanie energii elektrycznej, solidna konstrukcja i wodoszczelność: to wszystko daje nam możliwość używania światła w swobodny i bezpieczny sposób.

Może Cię zainteresować: Maksymalny zasięg roweru elektrycznego – dlaczego tak się różni w danych rowerach?

Oświetlenie do górskiego roweru elektrycznego

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lampek do roweru elektrycznego?

Istnieje kilka aspektów, jakie powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie oświetlenia rowerowego. Oczywiście podstawowe jest to, jakim rowerem jeździmy. Dynamiczne eMTB żąda od nas szerokiego strumienia światła, pancernej budowy i wyjątkowej jasności. Z kolei poruszanie się po miejskich arteriach i ścieżkach rowerowych, z reguły oświetlonych, wymaga mniejszej lampki w zasadzie przede wszystkim dla sygnalizowania naszej obecności. Dzisiejsze lampki określane są za pomocą kilku parametrów technicznych oraz bardzo istotnych certyfikatów unijnych normujących wszystko – barwę światła oraz sposób, w jaki świecą. Ważne jest to choćby dlatego, że niektóre państwa w kwestii oświetlenia roweru są dość rygorystyczne. Tym mocniej należy więc naciskać na wybór markowego produktu. Daje on gwarancję, że spełnia trudne normy i wysoki poziom wykonania.

Co jeszcze powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze oświetlenia? Oto kilka podstawowych parametrów.

Moc lampek rowerowych

Oświetlenie rowerów elektrycznych było do niedawna problemem. Generalnie producenci wreszcie poszli po rozum do głowy i oddali nam oświetlenie do roweru elektrycznego, którego parametry da się spokojnie porównać – dzięki jednostce natężenia strumienia światła, czyli lumenom. Im więcej lumenów ma lampa do ebike – tym lepiej. Strumień światła jest jaśniejszy, my widzimy wyraźniej. Ilość lumenów nie musi być tożsama z mocą wyrażoną w watach – niektóre lampki są na takim poziomie zaawansowania, że ze stosunkowo niewielkiej mocy generują bardzo silny strumień światła. Zawdzięczają to nie tylko technologii Led, ale odpowiedniej konstrukcji wnęk i soczewek.

Można też zadać pytanie, czy oświetlenie roweru 48 V można stosować tak samo jak oświetlenie rowerowe 36 V. Volty mają dużo wspólnego z mocą, niemniej ogromna większość markowych lamp pracuje w układzie dwusystemowym, dostosowując się do istniejącej instalacji. Lampa rowerowa 48 V powinna być stosowana na rowerze z silnikiem o takim samym napięciu, ponieważ to bezpośrednio z niego korzysta. Przed zakupem koniecznie sprawdź, czy lampka jest oznaczona (najczęściej bardzo wyraźnie) „36 V/48 V”, lub aby uniknąć kłopotów, zastosuj lampkę o woltażu takim jak w Twoim silniku.

Zobacz również: Mahle Energy Hub – nowy gadżet, który daje jeszcze więcej energii gdy jesteśmy w ruchu

Sposób zasilania

Są trzy wyjścia z sytuacji – lampka na baterie, oświetlenie do roweru elektrycznego bądź nowoczesne lampki akumulatorowe. Pierwsze to najstarsze i najbardziej kłopotliwe rozwiązanie – baterie nie zawsze mamy, sporo ważą, trudniej je uszczelnić. Nowoczesne oświetlenie akumulatorowe to najczęściej bardzo solidna konstrukcja lampek, które mają wbudowany akumulator i ładujemy je za pomocą ładowarek – to doskonałe rozwiązanie także na klasyczny rower. Oświetlenie do roweru elektrycznego jest z kolei podpięte pod instalację elektryczną roweru – najczęściej pod silnik. Stąd czerpie energię. Zaawansowane modele spięte są tym samym ze sterownikami w rowerach i pozwala to na sterowanie oświetleniem z jednego miejsca. Wada jest taka, że gdy skończy się prąd w baterii, oświetlenie nie będzie działać autonomicznie, ale taka sytuacja to rzadkość – doświadczeni rowerzyści wiedzą, kiedy kończy się prąd. Model lampki warto dopasować do roweru – na rynku jest szeroki wybór produktów przeznaczonych do ebike’a.

Oświetlenie do rowerów elektrycznych w Rowertour.com

Kompatybilność i montaż

Oświetlenie e-bike to trochę rozbudowany temat z powodu nieco trudniejszej instalacji. Piszemy „nieco”, bo nie wymaga ona fachowej wiedzy – wystarczy prosty śrubokręt i podstawowy zdrowy rozsądek. Dostępne produkty najczęściej wyposażone są także w solidną instrukcję montażu. Kompatybilność – wspominaliśmy o niej wyżej, przy okazji omawiania mocy. Lampka o tym samym woltażu i problem z głowy. Instalacja – dość prosta. Najczęściej kable mocujemy do przewodów w rowerze za pomocą kostek z szybkozłączkami, podpinając przewody w tym samym kolorze. Dbajmy o dobre połączenia – najczęściej jest to tak pomyślane, by nie uszkodzić niczego w rowerze. Do kierownicy i sztycy podsiodłowej (lub innej części z tyłu, gdzie lampka ma się znaleźć) mocujemy za pomocą obejmy, która jest w komplecie. Możemy też spotkać mocowania na szersze gumy lub paski.

Wodoodporność

Wszystkie rowery elektryczne spotkają się kiedyś z wodą w postaci deszczu lub innej. Producenci dokładają więc sił, by wodoszczelność była tu na najwyższym poziomie z racji silnika w rowerze i całej instalacji elektrycznej. Oświetlenie do roweru elektrycznego nie powinno odstawać w tym aspekcie w ogóle, zwłaszcza że jest wpięte w sieć elektryczną roweru. Technicznie mniejsze wymiary i brak zewnętrznych gniazd jak w klasycznych lampkach pozwalają na uzyskanie wyjątkowo szczelnej, mocnej i niewielkiej konstrukcji. Przy wyborze posługujmy się koniecznie indeksem wodoszczelności IP. Im wyższa przy nim cyfra, tym lepiej.

Przednie oświetlenie w miejskim rowerze elektrycznym

Jak ustawić lampki w rowerze elektrycznym?

Ustawienie oświetlenia nie różni się specjalnie od normalnego roweru. Ważne, by lampka nie świeciła wprost a na drogę. Zgodnie z przepisami zainstalowane na jednośladzie lampki powinny znajdować się nie mniej niż 25 cm nad ziemią i nie wyżej niż 150 cm. Snopu światła nic nie może zasłaniać, warto też sprawdzić, czy nie oślepia – nam wyda się w porządku, a kierowca z naprzeciwka walczący ze strumieniem 800 lumenów może mieć inne zdanie.

Modele oświetlenia do e-bike’a które są warte uwagi

Mówimy o rozległym rynku i szerokim wyborze, sprawdźmy więc, jak wygląda ten rynek i co może nam zaoferować. Wybór jest rzeczywiście dość spory. Ceny także wysokie – ale to naprawdę istotna inwestycja, jeśli ma działać idealnie z rowerem i jego instalacją elektryczną. Jest wielu producentów oświetlenia rowerowego, więc można wybrać w różnej cenie i zarówno single, jak i komplety. Zobaczcie, co między innymi jest warte uwagi.

ProX Aster II E-Bike

ProX Aster II E-Bike

Przednia lampka elektryczna Prox – genialna do rowerów elektrycznych, dysponująca dużą mocą 1600 lumenów.

Więcej szczegółów u producenta

AXA Pico 30 E

AXA Pico 30 E

Lampka rowerowa Axa to świetny wybór – zadziała pod każdym akumulatorem, jest niewielka i idealna do miejskiego e-bike’a.

Więcej szczegółów u producenta

Litemove AEW-230 MTB

Litemove AEW-230 MTB

Solidna lampa do górskiego roweru elektrycznego, jednakże w przypadku marki Litemove należy zwrócić uwagę jak wygląda kompatybilność z danym systemem roweru.

Więcej szczegółów u producenta

Lezyne E-Bike Hecto STVZO E65

Lezyne E-Bike Hecto STVZO E65

Idealna, mocna, solidna; lampka przednia o dużej mocy, kompatybilna z nowoczesnymi bateriami Boscha, Yamahy i Shimano.

Więcej szczegółów u producenta

E-rower jaśnie oświecony, czyli dlaczego nie warto inwestować w podróbki

Ktoś kiedyś mądrze powiedział, że nie stać nas na rzeczy tanie. Ta prawda z pogranicza ekonomii i socjotechniki w pełni sprawdza się także i w wypadku tak newralgicznego elementu jak oświetlenie do roweru elektrycznego. Zapewnia ono wysoki poziom bezpieczeństwa, pomimo ingerencji w instalację roweru ma znikomy wpływ na poziom zużycia baterii i pozwala być widocznym oraz widzieć zawsze wtedy gdy to konieczne. Niezależnie od modelu jest to inwestycja, którą warto przeprowadzić. Najlepsze oświetlenie roweru to te, które na rowerze się znajduje i działa. Nowoczesne lampki rowerowe stają się elementem designu i bezpieczeństwa tak jak kask. Dbaj więc o siebie i swój rower.

Kliknij, aby skomentować

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

Newsy

Bosch niedawno wprowadził aktualizację 1.24 dla swojej aplikacji eBike Flow, co znacząco wpłynęło na komfort użytkowania, szczególnie wśród osób korzystających z wersji Flow+. Nowe...

Porady

Prawidłowa technika jazdy to arsenał środków, który możesz wykorzystać na każdym rowerze. Dowód? Mistrz przełajów Mathieu Van Der Poel sięgnął także po triumfy w...

E-BIKE

Santa Cruz, renomowany producent rowerów górskich, zaprezentował nowy model e-MTB – Santa Cruz Vala. Jest to pierwszy w pełni elektryczny rower tej marki wyposażony...

Elektronika

Tuning roweru elektrycznego. Czy warto i czy można? Co stanie się z rowerem pozbawionym ograniczeń elektronicznych kajdanek? Czy takie modyfikacje roweru są legalne? Póki...

E-Bikers.pl to kompleksowy portal poświęcony wszystkim miłośnikom rowerów elektrycznych i nowoczesnej mobilności. Znajdziesz u nas najnowsze informacje, porady i recenzje dotyczące rowerów elektrycznych, ale również akcesoriów i elektroniki. Nasz blog to idealne miejsce zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych użytkowników e-bike'ów, którzy chcą być na bieżąco z trendami oraz nowościami na rynku. Nasz portal jest nie tylko skarbnicą wiedzy dla e-bikerów, ale także przewodnikiem dla wszystkich, którzy chcą dołączyć do rosnącej społeczności rowerzystów elektrycznych.

Copyright © 2024 e-bikers.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.