Bielizna termoaktywna na rower, czy szerzej – odzież termoaktywna na rower to strój, który pozwala atakować naprawdę chłodne dni w pełni możliwości. Do tego, jej właściwości, o ile dobrze skomponowane, pozwalają odprowadzać ciepło z ciała bez przykrego i niebezpiecznego zjawiska pocenia. Dlatego dobra inwestycja to inwestycja w komfort, wygodę i wykonanie. Jak to dobrze zrobić? Zapraszamy do naszego poradnika.
Dla tych co nie lubią czytać całości – na końcu znajdziecie kod rabatowy, który można wykorzystać w sklepie naszego partnera. Można zgarnąć rabat -18% na odzież termoaktywną marki Brubeck! ↓ Kliknij ↓
Dlaczego bielizna termoaktywna na rower jest ważna?
Dzięki innowacjom człowiek sięga horyzontów, które początkowo są dla niego nierealne. Weszliśmy na 8 tysięcy metrów, przepłynęliśmy przez Atlantyk kajakiem, a nawet wylądowaliśmy na księżycu i w większości stało się to dzięki temu, że strój był jednym z kluczowych elementów wyposażenia. Rower rozwija się od ponad stu lat – tak samo strój rowerowy. Niegdyś jazda w sezonie jesiennym była wyzwaniem, obecnie jeździ się nawet w śniegu i w zimie. Mamy odpowiednie smary, płyny konserwujące, ale także rękawiczki, czapki, koszulki. W końcu pojawiła się wysokiej klasy termoaktywna bielizna na rower. Dlaczego stała się taka ważna?
Podobnie jak w bieganiu podczas aktywności w okresie jesienno-zimowym naszym wrogiem nie jest niska temperatura, ale różnice, jakie generuje między naszym ciałem a otoczeniem. Organizm ogrzewa się podczas pracy, a my jesteśmy ubrani ciepło – zaczyna więc odprowadzać nadmiar temperatury w postaci potu. Ten potęguje uczucie chłodu i zwiększa wilgotność, a ta z kolei zmniejsza komfort termiczny i naszą zdolność do wysiłku. Sztuką dla sztuki stało się zmuszenie ciała, by pracowało, ale izolowanie nadmiaru ciepła od skóry. Słowem, nieważne jak się zagrzejemy, nie możemy się spocić. To dlatego odzież termoaktywna na rower jest taka ważna. Tu różnice temperatur potęgowane są przez pęd powietrza lub wiatr, i odczuwalne temperatury często są niższe niż rzeczywiste.
Reasumując: dobra odzież termiczna na rower sprawi, że będziesz czuć mniej zimna nawet wtedy, gdy Twoje ciało rozgrzeje się podczas pracy. Stąd jej właściwy wybór jest tak istotny.
Zalety bielizny termoaktywnej dla rowerzystów
Zalety, jakie dobra bielizna termoaktywna przynosi rowerzystom, wynikają z jej funkcjonalności, po części omówionej przez nas wyżej. Ale nie tylko rowerzyści, ale także wszyscy, którzy chcą korzystać z aktywności na zewnątrz zimą, mogą to zrobić dzięki dobrej odzieży. Zbierając zalety na przykładzie produktów firm Brubeck i Viking, możemy wskazać najważniejsze. Oto one.
Komfort termiczny. Ogromna większość markowych produktów zapewnia wspomaganie naturalnej pracy organizmu, uniemożliwiając mu zarówno przegrzanie jak i wychłodzenie. Dzięki stosowaniu wełny merino lub sztucznych tkanin dwuwarstwowych osiąga się doskonałą pracę termiczną, funkcjonalną w obie strony – od i do ciała.
Produkty z wełny merino są zauważalnie droższe, ale ich zdolności niepodważalne – taka odzież nada się także na górskie wędrówki zimą czy nawet pod kombinezon narciarski. Są nieco droższe, ale nosi się je latami, mając pewność, że nie spotka nas wyziębienie ani nie narażamy się na przewianie. Dobre modele? Brubeck z serii Ranger Wool lub Extreme Merino. Komplety kupicie między 600 a 800 zł za sztukę. Tańsze modele to choćby Brubeck Ranger Thermo – komplet bez wełny merino w kwocie ok. 350 zł. Podsumowując, odzież termoaktywna:
- efektywnie chroni przed chłodem;
- reguluje wymianę ciepła;
- wentyluje miejsca narażone na pocenie;
- transportuje wilgoć z dala od skóry.
Wygoda. Bielizna termiczna wykonywana jest najczęściej jako dopracowany model bezszwowy. To sprawia, że jest idealnie dopasowana. Przy ubieraniu się na zimę robimy to wielowarstwowo i ważne jest, by ta najbliższa ciału część nie powodowała otarć i odcisków. Tu zalety możemy podsumować następująco:
- lekka waga nie krępuje ruchów („druga skóra”);
- szybko wysycha, jest elastyczna i wytrzymała;
- idealnie dopasowuje się do ciała.
Higiena. Aspekt, który traktujemy jako drugorzędny przy wyborze, a jest równie istotny co dwa pozostałe. Umyka nam po prostu przy zaletach termo ochrony i użyteczności. Dobra odzież termoaktywna na rower i w góry ma dla nas także te zalety:
- jest antybakteryjna i bakteriostatyczna; uniemożliwia powstawanie przykrych zapachów i niweluje powstawanie szkodliwej mikroflory;
- jest antyalergiczna – nie uczula i nie podrażnia.
Na co zwrócić uwagę wybierając odzież termoaktywną na rower?
Nie ma przeciwwskazań, by odzież termoaktywna nie mogła być stosowana razem z typowymi strojami rowerowymi. Jej unikatowe właściwości pozwalają na zachowanie swobody ruchów przy jednocześnie dużej ochronie. Pozwala zmniejszyć ilość warstw, zastępując kilka z nich, świetnie zadziała także pod zimowymi spodenkami kolarskimi czy koszulką. Markowy produkt z łatwością zdystansuje podróbki. Oto, na co warto zwrócić uwagę, jakie modele bielizny termoaktywnej będą dla nas właściwe?
- skład – mieszanka tkanin użyta do produkcji stroju; dobra odzież termiczna w dużej mierze korzysta z wełny merino, jako jednego z najlepszych elementów składowych; w strojach Brubecka to często ponad 75% składu, podobnie jest u Vikinga choćby w świetnym komplecie z serii Lava;
- gramatura – jest to wartość oznaczająca gęstość danego materiału; co oczywiste, im większa, tym lepiej – i najczęściej także nieco drożej; w serii Ranger firmy Brubeck mamy np. trzy linie – Protect, Wool i Thermo, najwyższa gramatura występuje w serii Wool (273 g/m²) niższa w Thermo (230 g/m²) a grupa Protect wykonana jest w pełni z syntetyków; pamiętaj, że jest to pierwsza warstwa odzieży, która odprowadza wilgoć i reguluje temperaturę ciała – dobrze dobrana będzie Twoją drugą skórą w zimne dni;
- długość – pamiętaj, że najlepiej kupić komplet – w nim najczęściej tak dopasowano górę i dół stroju, że nie odkrywa ona ciała nawet przy trudniejszych pozycjach na rowerze;
- miejsce produkcji – wbrew pozorom to istotne – ścisłe kontrole i certyfikaty dają więcej pewności; Brubeck jest rdzennie polski – szyje w Zduńskiej Woli od 2005 roku; Viking z kolei powstał niedaleko Bielska-Białej w 1996 roku.
Kiedy warto sięgnąć po odzież termoaktywną na rower?
Bielizna termiczna na rower? Jest to genialny pomysł. Kiedy jest dobra okazja, by po nią sięgać? Otóż zawsze gdy warunki na zewnątrz odbiegają od dobrych. Znacie to powiedzenie, że nie ma złej pogody, są tylko złe stroje? Dokładnie. Zimno, wieje, siąpi, a Ty chcesz iść na rower? Ubierz ją. Śnieg i mróz? Odzież termoaktywna na rower pomoże Ci pokonać niskie temperatury, ciało będzie pracować w dobrym zakresie temperatur, a Ty się nie spocisz. Zimne podmuchy wiatru nie przewieją Cię, nie spowodują choroby ani kontuzji.
Do kompletu, tak ważna z punktu widzenia kolarza higiena jest tu łatwiejsza do utrzymania, nawet w tych miejscach, które są dla nas tak istotne jak krocze czy pachy. Dobra koszulka termoaktywna rowerowa (np. GripGrab RIDE Thermal) ocali nas przed wiatrem i podmuchami zimna, a spodnie przed potem i otarciami.
Zgarnij rabat na odzież marki Brubeck! 👈
Z ciekawostek: na współpracującej z nami stronie rowertour.com do końca tego roku (31.12.2024) możecie kupić każdy nieprzeceniony model odzieży marki Brubeck ze zniżką 18% po podaniu hasła „BRUBECK18” w koszyku. To świetny moment, by przekonać się, jak dużą różnicę stworzy Wam markowa, solidna odzież termoaktywna czy bielizna termiczna. I to za dobrą cenę, sprawdźcie więc sami. Odzież rowerowa Brubeck ustawiła wysoko poprzeczkę wykonania – to zawsze będzie dobry wybór.
Termoaktywnie i komfortowo – sport ruchowy w zimie
Dzięki temu, na jaki poziom wyniosła nas w kwestii komfortu termicznego odzież termoaktywna, możemy cieszyć się aktywnością cały rok. Nie hamuje nas zima, mróz, deszcz, błoto czy wiatr. Kompletując odpowiedni zestaw, inwestujemy w swoje zdrowie i swobodę.
Jeśli zastanawiacie się, jaki jest sekret aktywnych zimą – to właśnie potencjalnie taki. Mogą być aktywni, bo nie czują zimna, a zimno nie ma wpływu na ich zdrowie, nawet jak się mocno zgrzeją. Dlatego też jeśli zadajesz pytanie: jaka bielizna termoaktywna na rower będzie właściwa? – mamy dobrą odpowiedź w postaci marek wspomnianych przez nas wyżej. Zajrzyj na zakupy, ubierz się dobrze (i mądrze!), a potem ciesz czasem, który inni muszą spędzać w czterech ścianach. W drogę!